Rozgrzewanie piłki do squasha

redakcja | 12.05.2023 19:09 Kategorie: Piłki sportowe Squash

Nie jest tajemnicą, że przed grą w squasha nie wystarczy rozgrzać tylko swoje ciało, aby uniknąć kontuzji,  a rozgrzania potrzebuje także piłka. Piłka do squasha ma swoistą charakterystykę.  Zimna gorzej odbija się od ściany, a rozgrzana piłeczka odbija się lepiej. W dużym skrócie dla samej gry,  gorsze odbicie to większa trudność.  Dodatkowo im piłka bardziej profesjonalna (zobacz: rodzaje piłek do squasha), tym jeszcze gorzej odbija się nierozgrzana, a dodatkowo szybko stygnie, przez co, żeby odbijała się dobrze, uderzenia muszą być mocne. 

Zawodniczka na korcie squash, trzymająca piłkę i rakietę, ilustracja do artykułu
Zawodniczka na korcie squash, trzymająca piłkę i rakietę, ilustracja do artykułu | envato, autor NomadSoul1

Informacje dla początkujących graczy o rozgrzewaniu piłki

  • Piłka dla zupełnie początkujących (z niebieską kropką lub cała niebieska) jest tak wyprodukowana, że ma gotowość do gry w temperaturze pokojowej i nie trzeba jej rozgrzewać. Zobacz artykuł: Jaka piłka dla początkujących w squasha?
  • Na profesjonalnych turniejach - ale także na rozgrywkach lingowych - zawodnicuu mają łącznie (po 2,5 minut na osobę) 5 minut czasu na swobodne odbijanie. Oprócz zapoznania się z kortem, zawodnikiem itp. Jest to czas używany na dogrzanie piłki do odpowiedniej temperatury.
  • Jeżeli robisz długie przerwy w grze, to piłka przeważnie po takiej przerwie wymaga ponownego rozgrzania.
  • Z kolejnymi - najlepiej silnymi - odbiciami piłka nagrzewa się, a odbicia dolatują dalej. Jeśli na Twoim poziomie gry, nie uderzasz w piłkę wystarczająco mocno, aby utrzymać jej stałą temperaturę gotowości do gry, to zmień piłkę na szybszą (lepiej odbijającą się).
  • Tak samo - jeżeli nie jesteś w stanie doprowadzić na starcie do odpowiedniej temperatury, to znak, że powinieneś wybrać piłki szybsze.
  • Jeżeli piłka z podwójną żółtą kropką na końcu gry jest rozgrzana, to gracie na wysokim poziomie. Jeżeli piłka w połowie gry traci temperaturę, to nie męczcie się, ta piłka nie jest dla Was
  • Istnieją specjalne podgrzewacze do piłek do squasha, które po prostu przekazuje temperaturę do piłki i nie trzeba ogrzewać jej manualne.

.

Kiedy piłka jest dobrze rozgrzana?

Przyjmuje się, że piłka z dwiema żółtymi kropkami i jedną żółtą kropką rozgrzana jest odpowiednio przy minimalnej temperaturze 45 stopni Celsjusza. Powinieneś czuć wyraźne ciepło piłki w ręce, bardzo dobrze rozgrzana piłka wręcz parzy. 

Jak rozgrzać dobrze piłkę? 

Zakładając, że nie masz  - prawie nikt go nie ma -  automatycznego podgrzewacza do piłek to musisz trochę się natrudzić i po prostu rozgrzać piłkę poprzez bardzo mocne odbicia piłki rakietą od przedniej ściany kortu. Piłka zyskuje ciepło poprzez przyjmowanie energii kinetycznej.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu