Jaka jest różnica w piłkach do squasha?

Piłki do squasha dzielimy  ze względu na szybkość i dynamikę odbicia, z czego bezpośrednio wynika wysokość odbicia. Szybsze  piłki do squasha odbijają się wyżej, przez co łatwiej do nich jest dobiec. Takie piłki przeznaczone są dla początkujących graczy. Piłki wolne odbijają się nisko i mniej dynamiczne, są przeznaczone dla zaawansowanych zawodników. Trzeba się wykazać dobrą sprawnością fizyczną, żeby dobiegać do nisko odbijających się piłek. 

Oznaczenia piłek do squasha

Na szczęście piłki do squasha mają swój prosty system oznaczeń**, który wystarczy tylko zapamiętać, a dobór piłki do gry nie będzie już Twoim problemem. 

  • Piłka z niebieską kropką (często też brak kropek) - piłka używana przez początkujących graczy i juniorów.
  • Piłka z czerwoną kropką  - jest to tak zwana piłka treningowa i używana jest najczęściej podczas treningów. Ma dobre i wysokie odbicie, ale średnią szybkość.  Jak już pograsz trochę piłką dla początkujących, to przerzuć się na nią. 
  • Piłka z jedną żółtą kropką - piłka przeznaczona dla zaawansowanych graczy, wykorzystywana najczęściej podczas rozgrywek klubowych. 
  • Piłka z dwiema żółtymi kropkami  - taka piłka to tak zwana turniejówka (piłka turniejowa) lub piłka pro. Piłka z dwiema kropkami jest wolna, ma niskie odbicie, jest używana na oficjalnych turniejach i przez profesjonalistów. 

**Należy pamiętać, że czasami, w zależności od firmy, kolory kropek (też piłek) mogą się różnić, ale zazwyczaj te cztery kolory to najczęściej spotykane piłki w sklepach, klubach squashowych i na profesjonalnych turniejach squasha.

Na rynku - u różnych producentów -  znajdziecie dodatkowo wiele innych piłek. Można dostać takie dodatkowe piłki do squasha jak:

  • Piłka z białą kropką - jest to piłka, która pozwala przeprowadzić pełen długich wymian trening, bo ma wyższe odbicie niż piłka z żółtą kropką, ale jest blisko piłki czerwonej. Uwaga często producenci opisują tę piłkę jako szybszą niż piłka z niebieską kropką. Każdy z producentów piłek do squasha porównuje swoje piłki parametrami do piłki zawodowej (dwie kropki żółte). Sprawdzaj zawsze te parametry. 

Pamiętaj, że każdą piłkę należy rozgrzać przed grą. Producenci podają informacje, że piłka do squasha najlepsze właściwości utrzymuje w temperaturze 45 stopni Celsjusza.